Aprilynne Pike fėjų pasaulis. Knygų „Sparnai“, „Kerai“, „Apžavai“, „Likimai“ saga

by butaforiniaidievai

Mano knyginis gyvenimas paženklintas knygų serijų, kurios paros sąvoką pakeitė neatpažįstamai. Jų dėka praturtėjo ne tik dienos ir naktys, bet ir kiti gyvenimą lydintys atributai įgijo kitą reikšmę.
Vaikystę praleidau kartu su V. Račicko Zuika Padūkėliu ir jo nuotykiais, šiam užaugus, jo vietons stojo Haris Poteris ir magijos pasaulis, kartu su troliais, žiobarais ir paštą nešiojančiomis pelėdomis. Šiuo vyrukus iki šiol menu geru žodžiu, dar ir tvoromis, skraidančiais automobiliais pralekiu kartu su jais, vardan senų gerų laikų.
Hariui Poteriui užaugus ir išgelbėjus magijos pasaulį, jo vietą bandė užkariauti gerieji vampyrai ir šių meilės istorija, deja, veltui, nors „Saulėlydžio“ saga man ir patiko. Dabar vampyrus pakeitė… fėjos. A. Pike sukurtas fėjų pasaulis maloniai nustebino, nors Hario Poterio ir neišstūmė iš nuo mano pjedestalo.

Aprilynne Pike sukurta knygų saga apie fėjas, tai malonus atokvėpis nuo kraugeriško ir tamsaus pasaulio, kuriame vampyrus keičia vilkai, nors tiek vampyriškame, tiek vilkiškame pasaulyje, galop, ir fėjiškame pasaulyje, nagrinėjamos panašios problemos – tapatybės identifikavimas bei meilės antgamtiškai būtybei.
Knygų seriją apie fėjas pradeda knyga „Sparnai“. Šioje knygoje pasakojama apie mergaitę, vardu Lorelė, kuri didžiąją gyvenimo dalį praleido mokydamasi namie. Šiai užaugus, o tėvams persikėlus į naujus namus, mergaitė, jaukią namų aplinką iškeičia į mokyklos kolidorius ir klases, kur turi išmokti ir pritapti, ir bendravimo subtilybių. Jai talkina pirmasis draugas, atrastas klasėje – Deivydas. Deja, ne viskas taip lengva, kaip atrodo: naująjį Lorelės gyvenimą apkartina gumbelis ant nugaros, kuris neišnyksta, o susiformuoja į pumpurą ir vieną dieną – pražysta. Nuo šio kertinio įvykio prasideda naujasis Lorelės gyvenimas, kuriame ji sužino, jog yra antgamtiška būtybė – fėja, turinti ne tik kitokią savo gyvenimo istoriją, bet ir šeimą, vaikiną ir pareigas.
„Kerai“ – tai knyga, kuri padeda tvirtus pamatus likusiai istorija; tiesa, mano nuomone, ši knyga viena silpniausių iš šios fėjų sagos.
Toliau, kitoje knygoje „Kerai“, mes matome ūgtelėjusią Lorelę, kuri maskuoja savo žiedą ant nugaros, blaškosi tarp dviejų pasaulių – žmonių ir fėjų, kartu besiblaškydama tarp savo jausmų – vaikinui, kurį ši įsimylėjo dar klasėje – Deivydui bei fėjų sargybiniui Tameniui, kuris be paliovos teigia, jog ankstesniame gyvenime fėjų pasaulyje, kurio fragmentų Lorelė neprisimena, šiuos siejo šis tas daugiau nei paprasta draugystė.
Iš knygos pavadinimo (o ir sekant Lorelės gyvenimą) nesunku atspėti, jog mergina savo gyvenimą papildo ir mokslais fėjų pasaulyje – Avalone, kuriame turi viską pradėti iš naujo, mat ji priklauso rudens fėjoms, kurios gamina įvairius eleksyrus, stebuklingus mišinius ir mikstūras, kurios padeda fėjoms išgyventi bei palengvinti savąjį būtį.
Skaitant toliau, skaitytojui yra paaiškinama, jog fėjų pasaulyje egzistuoja sava hierarchija, o kiekviena fėja turi savą paskirtį. Avalone gyvena keturių metų laikų fėjos – pavasario, vasaros, rudens ir žiemos, šios atskiriamos pagal tai, kokiu metu laiku yra gimusios, mat tik tada jos žydi.
Ant aukščiausio hierarchijos laiptelio sėdi žiemos fėjos, mat jos gimsta tik kartų ar du per kelis tūkstančius metų, Avalone jų esti tik trys. Kiek žemiau – rudens ir vasaros fėjos; rudens fėjos gamina įvairius elekserys, mkstūras, stebuklingus mišinius, kurie padeda fėjoms išgyventi bei palengvina jų būtį; vasaros fėjos – džiugesio, laimės fėjos, jos kuria fejerverkus, įvairias butaforijas. Pavasario fėjos – tai fėjos darbininkės arba fėjos sargybinės, jos stovi ant žemiausio hierarchijos laiptelio, nes jų yra daugiausia.
Knygoje „Apžavai“ po truputį yra artėjama prie kulminacijos. Lorelė, sužinojusi kitą savo gyvenimo fėjų pasaulyje, istoriją, privalo pasirinkti, kuriam pasauliui nori priklausyt, kartu, kurią meilę pasirinkti – Deivydui ar Tameniui. Jos gyvenimą apsunkina ir mokslai Avalone, ir žmogiškasis gyvenimas namuose, tėvams sužinojus, jog ji – fėja.
Na, o knyga „Likimai“ viską sustato į savo vietas. „Apžavuose“ prasidėjęs karas Avalone yra baigiamas fėjų pergale prieš trolius ir piktąją fėją, fėjų pasaulis išlaikomas paslaptyje, o Lorelė, galop, išsprendžia savo problemas – ši pasirenka alternatyvų gyvenimą stengdamasi subalansuoti žmonių ir fėjų pasaulius savo gyvenime ir ištikima lieka Tameniui, suvokdama, kad dalis jos visada bus kartu su juo, juk fėjų sargybinis visada liks jos istorijos pradžia, kad ir kuriame pasaulyje ji begyventų.
Ši serija mane nustebino ne banaliu pasakojimu, o autorės prierašas paskutinėje knygoje, esą, ši serija labiau apie Deivydą nei apie Lorelę, mat jai svarbiausia buvo atsižvelgti į tai, kaip žmogus sugyvens su antgamtiška būtybe, kaip klostysis jo gyvenimas toliau, dar labiau nustebino. (Užbėgant už akių būsimiesiems fėjų sagos skaitytojams, galiu pašnabždėti, jog Deivydas išsižada fėjų pasaulio paslapčių, kartu ir Lorelės, bet kaip jis tai padaro ir kodėl, galite sužinoti tik perskaitę šią seriją.)
Knygose žaviai ir išties prikaustančiai žaidžiame istorija – Avalonas ir karalius Artūras ir mistika – fėjos, troliai, visa tai persipina ir akimirkomis sunku atskirti, kur prasideda ir kur baigiasi fikcija. Visa tai primena pasakas suaugusiems (mano mama mane net išbarė, esą, tokia didelė, o skaitau apie fėjas), bet nuo to nė kiek ne lengviau atsitraukti nuo viso to magiško pasaulio.
Rekomendacija: knygų serijų medžiotojams ir skaitytojams, kuriems ilgu stebuklų. Taipogi, šios knygos tikrai puiki dovana pradedantiesiems knygų kaupikams, juk perskaičius vieną knygą ir žinant, kad egzistuoja dar trys, bus sunku neleisti sau įsigyti ir likusių egzempliorių.

Informacija apie knygas:
Pike, Aprilynne. Sparnai: romanas. Iš anglų kalbos vertė Rasa Krulikauskienė. – Kaunas: Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO,2010]. – 461, [3] p.

Pike, Aprilynne. Kerai: romanas. Iš anglų kalbos vertė Rasa Krulikauskienė. – Kaunas: Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO, 2010]. – 494, [2] p.

Pike, Aprilynne. Apžavai: romanas. Iš anglų kalbos vertė Rasa Krulikauskienė. – Kaunas: Obuolys [i.e.MEDIA INCOGNITO, 2011]. – 510, [2] p.

Pike, Aprilynne. Likimai: romanas. Iš anglų kalbos vertė Rasa Krulikauskienė. – Kaunas: Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO, 2012]. – 415, [1] p.

Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis