Lionel Shriver – Pasikalbėkime apie Keviną

by butaforiniaidievai

Paveikslėlis
Shriver, Lionel. Pasikalbėkime apie Keviną : romanas; iš anglų kalbos vertė Gabrielė Gailiūtė. – Vilnius: Alma litera, 2012. – 472 p.

<…>  – maniau, kad nebeįstengsiu nei baisėtis, nei skaudintis. Matyt, taip dažnai apsigaunama, kai manoma, jog esi jau taip sužalota, kad pati žala, tokia visuotinė, tave apsaugo. (p.16)

Šis romanas pradedamas E. Bombeck citata – „Tavo meilės vaikui labiausiai reikia tada, kai jis mažiausiai jos vertas“, ir tik perskaičius šią knygą, nejučia sudvejoji, ar tikrai?

Romanas „Pasikalbėkime apie Keviną“ – Kevino motinos, Evos Kačiadurian laiškai, skirti jos mirusiam vyrui Franklinui; juose moteris atvirai ir nuoširdžiai, išvengdama sentimentalumo, pasakoja judviejų šeimos istoriją, kurios centru neišvengiamai tampa Kevinas.
Laimingai ištekėjusi ir po ilgų dvejonių pasiryžusi pastoti Eva, ilgainiui pajunta, jog nėra pasiruošusi motinystei, bet vis dėlto, gimus sūnui, ji stengiasi būti gera motina. Mažasis Kevinas, tarsi devynis mėnesius jutęs motinos dvejones, nuo pat pirmųjų dienų atstumia visas jos pastangas ir ūgtelėjęs, atranda vis išradingesnių būdų terorizuoti motiną.
Įtampa, brendusi, tarp judviejų, netikėtai prasiveržia Kevino šešioliktojo gimtadienio išvakarėse. Vaikinas padaro tai, kas sunaikina jo šeimos gyvenimą iki šešioliktojo gimtadienio išvakarių, ir viską, kas likę po šio įvykio, Eva bando atgaline tvarka sudėlioti ir paklausti kodėl?

Knyga klausė: ar tikrai motinos nemeilė atsiliepia vaiko psichologinei raidai, darydama įtaką jo tolesniam gyvenimui? Ar vaikas išdrįstų ir galėtų šitaip sunaikinti dalį savo šeimos, jei taip, tai kodėl? Atsakymų aš joje neradau, tik neišmatuojamą motinos meilę.